Home 
Tue, May 24, 2016

Message Board
Subscribe to this page by clicking on the Subscribe link located at the bottom.
By doing so, you will recieve an email or phone text notification of updates to this page.

Visit the Bangs ISD Facebook Page

Check out all the Bangs ISD Video's on You Tube

You Are Your Child's SUPER HERO!!

2015-16 BISD School Calendar
(Updated 8/19/15)

2016-17 BISD School Calendar

Texas Consolidated School Rating Report


Middle School Awards Ceremonies, Friday, May 27th
5th and 6th grade awards from 10:00-10:50
7th and 8th grade awards from 11:00-11:55
High School Auditorium


Mini Cheer Camp Dates: June 1st - June 3rd 2016

Mini Cheer Camp Registration Form



State Bound

Congratulations to FFA members Allie Garcia and Kaily Wolf for advancing to State yesterday by placing in the top two at the Area IV Speaking Competition in Clyde.  Allie placed 1st in Sr. Prepared Public Speaking and Kaily placed 2nd in Soil Stewardship Speaking. Both girls will compete at State in July at the State FFA Convention in Dallas. 


Dragons defeat Loboes for Bi-District Title

The Bangs Dragons locked up a Region I-3A bi-district baseball championship without allowing a run, completing a series sweep of the Cisco Loboes with victories of 2-0 Friday in Bangs and 6-0 Saturday in Cisco.

The Area Playoff Series vs Jim Ned will be Thursday at 4:30 and Saturday starting at 10am with game 3 to follow if needed. All games will be held at ACU.


UIL ACAMDEMIC STATE BOUND

(Left to right)

Shelby Cagle--Ready Writing

Matthew Jackson--Informative Speaking

Kenedi Deal--Prose Interpretation


Bangs Lady Dragon Alex Madlock earned her third consecutive trip to state.

Madlock, the defending Class 3A girls triple jump state champion, won that event at regionals with an effort of 40.0-5 and also finished first in the long jump with a distance of 19-2.75. Madlock came in second in the 100 meters in a time of 12.22 to clinch a third spot.

Lady Dragons advance to third round with 2-1,
extra-inning win over Reagan County

Region I-3A Softball Quarterfinals
BANGS VS. CLYDE
One game playoff
7:30 p.m. Friday,
May 13th, at ACU


GOOD LUCK AT REGIONALS

Good Luck to the Bangs HS One Act Play at Regionals. They will perform this Friday April 22 in Clyde!!


Area Bound

Bangs FFA would like to congratulate our three FFA Speakers as they each advanced to Area by placing in the top 2 in their divisions at District yesterday in Cisco.  Abbey Ivey placed 2nd in Extemporaneous Speaking, Allie Garcia placed 1st in Sr. Prepared Public Speaking, and Kaily Wolf placed 1st in Soil Stewardship Speaking. All three speakers will compete at Area on May 9th in Clyde.


Bangs boys, girls both finish second at 7-3A meet,
team up for 29 area berths


Land Judging Team

Livestock Judging Team

STATE QUALIFYING TEAMS

Bangs FFA would like to congratulate its State Qualifying Teams from our Area IV FFA Judging Competitions yesterday at Tarleton State University in Stephenville.  Two of our teams qualified for State by placing in the top 15% of the Area Teams in their divisions.

The Land Judging Team of Timothy Hall, Thomas Minshew, Michaela Light, Josh Valdez, and Allie Garcia placed 2nd out of 25 Area teams and finished 1st place in our District.  The team was led by Timothy Hall and Thomas Minshew who were the 3rd and 9th high individuals out of 94 in the contest.  The Land Judging Team will compete at State on Thursday, April 21st at Tarleton State University in Stephenville.

The Livestock Judging Team of Abbey Ivey, Dustin Bostick, Theron Allen, Colton Martin, Gavin Miller, and Ethan Hoover placed 7th out of 47 Area Teams and were 3rd place in our District..  The team was led by Abbey Ivey who was the 12th high individual out of 180 in the contest.  The Livestock Judging Team will compete at State on Saturday, April 30th at Texas A&M University in College Station.

We would also like to congratulate the Horse Judging Team for its top ten Area placing.  The team of Savannah Moore, Masey Tongate, Kynedi Bradley, and Kaily Wolf placed 9th out of 45 Area teams and missed advancing to State by two spots.  They also finished 3rd place in our District.  The team was led by Savannah Moore who was the 5th high individual out of 170 in the contest.

 


4 Bangs FCCLA Teams Advancing to Nationals!

 

Bangs teams competing at the Dallas Leadership Conference April 7-9:

Advocacy JR - Kalani Gonzales, Kialie Dodson 2nd Place

Applied Math Culinary SR - Casey Ketterhagen 1st Place

Food Innovations JR - Micaiah Newman, Matthew Laureles 1st Place

Nutrition & Wellness SR – Alek Mendoza 1st Place

“Connect and Commit” was the theme for FCCLA Leadership Conferences this year.  Students were able to expand their leadership potential and build skills for life by competing and participating in programs, presentations, projects, and exhibits that involved family, careers, and communities.  4000 students, advisors, and supporters registered for this year’s State event composed of 1A-6A schools from across the State.

L to R: Alek Mendoza, Kalani Gonzales, Kialie Dodson, Micaiah Newman

Back L to R: Casey Ketterhagen, Matthew Laureles


DISTRICT CHAMPS

Bangs High School retained the District 7-3A UIL Academic title April 4 at Brady.  Bangs scored 464 points which was 153 points more than runner-up Comanche.

Bangs took team titles in Accounting, Calculator, Spelling and Vocabulary and Speech.  The top three individuals and the top teams in each event will advance to the regional meet April 21-23.

Students who placed are as follows: (regional qualifiers are in bold)

Accounting: Dustin Bostick-1st, Josh Johnson-2nd, Tyler Smith-3rd, Kolton Jacobs-4th

Calculator Applications: Klarissa Snider-1st, Dawson Light-4th, Dustin Bostick-6th

Current Issues:  Luke Carroll-3rd

Computer Science: Sebastian Lattig-4th

Feature Writing: Michaela Light-6th

Headline Writing: Kaitlyn Busth-4th

Informative Speaking:  Matthew Jackson-1st, Alek Mendoza-5th

Lincoln Douglas Debate: Paige Batteas—1st and Golden Gavel for Best Speaker, Dylan McClellean-4th

Literary Criticism: Ben Holland-3rd

News Writing: Christin Cooper-6th

Persuasive Speaking: Paige Batteas-1st, Luke Carroll-2nd, Mason Reichenau-3rd

Poetry Interpretation: Clinton Moore-1st, Josh Browning-3rd,

Prose Interpretation: Kenedi Deal-2nd, Alek Mendoza-4th, Callie Campbell-5th

Ready Writing: Ryli Pruitt-2nd, Shelby Cagle-3rd

Science: Cesar Lopez-2nd, Shelby Cagle-5th

Social Studies: Samantha Lykins-1st, Grady Barclay-6th

Spelling & Vocabulary: Leslie Solis-1st, Aember Catlin-2nd, Jordan Ramos-3rd, Clinton Moore-4th

Computer Applications: Cameron Loewrigkeit-1st, Tristen Coronado-2nd, Tyler Smith—3rd

One Act Play and CX Debate points also count toward the spring meet total. 

Please congratulate these students when you see them.

Leesa Stephens

UIL Academic Coordinator


2015-16 Bangs High School Band
Award winning 3 consecutive sweepstakes. 
Also winning sweepstakes awards this year was the 6th, 7th, and 8th Grade Bands.


Four Bangs FCCLA Teams Advancing to State

Competitive Events placing and attendees for the March 4-5 Region II FCCLA Leadership Conference, in Waco included:

Advocacy Jr “Healthy Living for Kindergarten”, Kialie Dodson and Kalani Gonzales (1st Place)

Applied Math for Culinary Management Sr.“Culinary Math”, Casey Ketterhagen (1st Place)

Food Innovations Jr. “Pachia Delights”, Matthew Laureles, Micaiah Newman (1st Place)

Nutrition and Wellness Sr. “Surrogated Habit”, Alek Mendoza (3rd Place)

Advocacy Sr. “Stop Animal Abuse”, Danielle Kelley

Mystery Basket Proficiency Event, Cassie Pena

Job Interview judge’s assistant: Madie Carpenter

Serving Up Success judge’s assistant: Kayleah Hall

Bangs students were also awarded a total of $16,500 in scholarships for “placing in the top three” or participating in  events of Applied Math, Food Innovations, Nutrition and Wellness, and Mystery Basket.  Scholarships may be used for the Auguste Escoffier School of Culinary Arts of Austin TX and Boulder CO.

Kialie Dodson, Kalani Gonzales, Casey Ketterhagen, Matthew Laureles, Micaiah Newman, and Alek Mendoza will be advancing to the State FCCLA Leadership Conference in Dallas, April 7-9.

Pictured front row (L to R)

Micaiah Newman, Kalanie Gonzales, Madie Carpenter, Kayleah Hall, Kialie Dodson

Back row: Cassie Pena, Matthew Laureles, Alek Mendoza, Casey Ketterhagen, Danielle Kelley


The Bangs High School UIL Academic Team competed at the Glen Rose Invitational. They won team championships in Literary Criticism, Spelling, and Accounting. The Social Studies team placed 2nd.
Bangs finished third overall behind powerhouse Grandview and host Glen Rose.
Here are team and individual results:

Literary Criticism—1st place Team
Ben Holland-1st
Kaitlyn Bush-2nd
Kira Nichols-3rd

Spelling-1st Place Team
Leslie Solis-2nd
Aember Catlin-5th
Jordan Ramos-6th

Accounting—1st place Team
Joshua Johnson-1st
Dustin Bostick-2nd
Tyler Smith-3rd

Social Studies-2nd Place Team
Samantha Lykins-3rd
Matthew Jackson-6th
Billy Gruben-team member

Ryli Pruitt—1st Ready Writing, 5th Feature Writing
Pagie Batteas—2nd Persuasive Speaking
Dustin Bostick—4th Calculator (11-12 division)
Cassie Pena—4th Poetry Interpretation
Tyler Smith—5th Computer Applications
Ben Edgin—5th Number Sense (9-10 division)
Cesar Lopez—6th Number Sense (11-12 division)


STATE BOUND

Congratulations to Mason Reichenau & Matthew Jackson and their coach Stacy Walker.
This team placed 2nd at the District 7-3A CX Debate tournament yesterday and advance to the state meet March 14-15 in Austin.


CLEAN SWEEP

The Bangs High School UIL Academic Team dominated the Comanche Invitational Academic Meet by sweeping almost every team title with many students winning multiple events.  Team titles were Accounting, Current Events, Calculator, Literary Criticism, Speech, Science, Spelling & Vocabulary and Social Studies.

Here are the results:

Accounting: Tyler Smith-2nd, Dustin Bostick-3rd, Joshua Johnson-4th Team champs
Current Issues
: Luke Carroll-1st, Matthew Jackson-2nd, Rebecca Parrack-3rd, Grady Barclay—5th, JP Salazar-6th,  Team champs
Calculator
: Klairissa Snider-1st, Dawson Light-3rd, Dani Kelley—team member Team champs
Computer Applications:
Cameron Loewrigkeit-1st, Tyler Smith-2nd
Journalism: Editorial Writing:
Lauryn Carroll-4th,
Feature Writing:
Ryli Pruitt-4th, Michaela Light-5th

Headline Writing: Dustin Bostick-4th
Literary Criticism: Kaitlyn Bush-1st, Ben Holland-2nd, Bryer Lindsey-3rd   Team Champs
Number Sense:
Ben Edgin-6th
Informative Speaking:
Matthew Jackson-4th, Alek Mendoza- 5th
Persuasive Speaking
: Luke Carroll-1st
Poetry:
Josh Browning-1st, Cassie Pena-5th, Clinton Moore-6th
Prose
:  Kenedi Deal-2nd, Alek Mendoza-3rd, Micaiah Newman-4th, Chase Phelps-5th
Ready Writing:
  Rylie Pruitt-1st,  Shelby Cagle-2nd, Michaela Light-5th
Science:
Shelby Cagle-1st & Top Biology, Cesar Lopez-2nd & Top Physics, Shayla Hill-team member.  Team Champs
Social Studies:
Grady Barclay-1st, Samantha Lykins-2nd, Matthew Jackson-3rd, Billy Gruben-5th Team Champs

Spelling: Leslie Solis-1st, Aember Catlin-2nd, Jordan Ramos-4th Team Champs

The Lincoln Douglas Debate team went to Abilene Wylie.  Paige Batteas won first and Dylan McClelan placed 4th.

The UIL team will travel to Glen Rose on Sat. Feb. 27 for its next competition.

Leesa Stephens
UIL Academic Coordinator
Yearbook Sponsor